Zakończmy chocholi taniec!

Piotr Robert Jankowski-współtwórca Ruchu Narodowo – Liberalnego (1989-91) i współautor programu rozwoju gospodarczego Polski pt. Rewolucja kapitalistyczna, ekspert NISS: “W ciągu tylko jednego pokolenia czeka nas zderzenie z dwoma ważnymi problemami społecznymi: starzeniem i wymieraniem społeczeństwa oraz bezrobociem technologicznym. Nie da się ich rozwiązać bez nowej jakości w myśleniu politycznym i rewolucji cywilizacyjno – moralnej, która odświeży siły i odrodzi potencjał Polski i Polaków.”

Share

4 Responses to Zakończmy chocholi taniec!

 1. programista napisał(a):

  Żaden wolnościowiec gospodarczy nie zaakceptuje prawdziwości tezy o
  “podstawowej jakościowej zmiany, która dokonała się w ciągu kilku ostatnich dekad: przemianę gospodarki niedoboru w gospodarkę obfitości”
  Liberalizm gospodarczy to przede wszystkim świadomość że gospodarka opiera się na ograniczonych zasobach i najważniejszym zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie tych zasobów. Pojęcie “gospodarki obfitości” raz że nie jest w ogóle określone, a dwa iż wydaje się przeczyć tej najważniejszej zasadzie.
  Tym samym propozycje Autora oparte na tym haśle dają fałszywe odpowiedzi na problemy trapiące Polskę i tylko je pogorszą.

 2. Piotr Jankowski napisał(a):

  Należy odróżnić zasoby (te są oczywiście skończone) od możliwości wytwórczych gospodarki (obfitość dóbr i usług), które w dobie automatyzacji i robotyzacji rosną w sposób wykładniczy. Problem polega na tym, że nie wpływa to na poprawę jakości życia ogółu, a jest nawet odwrotnie – poczucie bezpieczeństwa i zaspokojenie potrzeb dla większości jest coraz trudniejsze. W Polsce 8 mln osób żyje w ubóstwie i wykluczeniu społecznym, a skrajna bieda dotyka 2 mln. Rośnie zadłużenie: 2,5 mln osób nie radzi sobie ze spłatą długów a postępowań komorniczych toczy się ok. 12 mln! Beneficjentem rozwoju technologicznego są głównie korporacje i wąska grupa ich właścicieli.
  Powiększanie się zdolności zaspokajania potrzeb społeczeństwa przez gospodarkę nie musi odbywać się kosztem zwiększonej eksploatacji zasobów naturalnych. Jest wręcz odwrotnie. Nowe technologie i postęp cywilizacyjny umożliwiają odwrócenie tego procesu poprzez wzrost efektywności oraz zastosowanie rozwiązań energooszczędnych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Można również pożytkować rzeczy, które do tej pory były uspołecznionym kosztem funkcjonowania gospodarki, np. odpady, z których można wytwarzać ekologiczną energię.

 3. […] tekst stanowi fragment artykułu „Zakończmy chocholi taniec” (dostępny tutaj: https://niss.org.pl/zakonczmy-chocholi-taniec/ ) autorstwa Piotra Jankowskiego z Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych. Pojęcia zawarte w […]

 4. fgh napisał(a):

  zgadzam sie z teza ze najpierw trzeba zdefiniowac co jest celem ekonomii i gospodarki narodowej.
  ekonomia nie jest nauka o robieniu kasy i zysku ale o efektywnym gospodarowaniu posiadanych zasobow by wytowrzyc rzeczy potrzebne z punktu widzenia chocby gospodarki narodowej. gospodarka narodowa czyli zapewnienie dobrobytu obywatelom panstwa.
  to jest naprawde proste

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.