Zakończmy chocholi taniec!

Piotr Robert Jankowski-współtwórca Ruchu Narodowo – Liberalnego (1989-91) i współautor programu rozwoju gospodarczego Polski pt. Rewolucja kapitalistyczna, ekspert NISS: “W ciągu tylko jednego pokolenia czeka nas zderzenie z dwoma ważnymi problemami społecznymi: starzeniem i wymieraniem społeczeństwa oraz bezrobociem technologicznym. Nie da się ich rozwiązać bez nowej jakości w myśleniu politycznym i rewolucji cywilizacyjno – moralnej, która odświeży siły i odrodzi potencjał Polski i Polaków.”

3 Komentarze

 1. Żaden wolnościowiec gospodarczy nie zaakceptuje prawdziwości tezy o
  “podstawowej jakościowej zmiany, która dokonała się w ciągu kilku ostatnich dekad: przemianę gospodarki niedoboru w gospodarkę obfitości”
  Liberalizm gospodarczy to przede wszystkim świadomość że gospodarka opiera się na ograniczonych zasobach i najważniejszym zadaniem jest jak najlepsze wykorzystanie tych zasobów. Pojęcie “gospodarki obfitości” raz że nie jest w ogóle określone, a dwa iż wydaje się przeczyć tej najważniejszej zasadzie.
  Tym samym propozycje Autora oparte na tym haśle dają fałszywe odpowiedzi na problemy trapiące Polskę i tylko je pogorszą.

  • Należy odróżnić zasoby (te są oczywiście skończone) od możliwości wytwórczych gospodarki (obfitość dóbr i usług), które w dobie automatyzacji i robotyzacji rosną w sposób wykładniczy. Problem polega na tym, że nie wpływa to na poprawę jakości życia ogółu, a jest nawet odwrotnie – poczucie bezpieczeństwa i zaspokojenie potrzeb dla większości jest coraz trudniejsze. W Polsce 8 mln osób żyje w ubóstwie i wykluczeniu społecznym, a skrajna bieda dotyka 2 mln. Rośnie zadłużenie: 2,5 mln osób nie radzi sobie ze spłatą długów a postępowań komorniczych toczy się ok. 12 mln! Beneficjentem rozwoju technologicznego są głównie korporacje i wąska grupa ich właścicieli.
   Powiększanie się zdolności zaspokajania potrzeb społeczeństwa przez gospodarkę nie musi odbywać się kosztem zwiększonej eksploatacji zasobów naturalnych. Jest wręcz odwrotnie. Nowe technologie i postęp cywilizacyjny umożliwiają odwrócenie tego procesu poprzez wzrost efektywności oraz zastosowanie rozwiązań energooszczędnych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Można również pożytkować rzeczy, które do tej pory były uspołecznionym kosztem funkcjonowania gospodarki, np. odpady, z których można wytwarzać ekologiczną energię.

 2. zgadzam sie z teza ze najpierw trzeba zdefiniowac co jest celem ekonomii i gospodarki narodowej.
  ekonomia nie jest nauka o robieniu kasy i zysku ale o efektywnym gospodarowaniu posiadanych zasobow by wytowrzyc rzeczy potrzebne z punktu widzenia chocby gospodarki narodowej. gospodarka narodowa czyli zapewnienie dobrobytu obywatelom panstwa.
  to jest naprawde proste

1 Trackback / Pingback

 1. Studio eMisja: Rozwój kosztem długu? Korporacyjna praktyka wynaradawiania. – Magna Polonia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*