Dramatyczne dane na temat wynagrodzeń Polaków

GUS ujawnia dramatyczne

dane na temat wynagrodzeń

 Najczęściej spotykana wypłata w Polsce to 1786 zł netto!

GUS właśnie ujawnił publikowany raz na 2 lata szczegółowy raport na temat wypłacanych w Polsce wynagrodzeń. Jego wnioski nie są optymistyczne. Okazuje się, że mediana wynagrodzenia (50% ludzi zarabia więcej i 50% ludzi mniej) w naszym kraju wynosi 2359 zł netto/m-c, natomiast najczęściej wypłacanym wynagrodzeniem jest kwota 1786 zł netto. Aby lepiej zobrazować skalę dramatu warto zauważyć, że wspomniane powyżej kwoty to obecnie równowartość jedynie 550 i 415 euro!

Pieniadze małe

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc publikuje dane o tzw. średniej wysokości wynagrodzenia w przedsiębiorstwach, czyli firmach zatrudniających ponad 9 osób. Zgodnie z październikowym odczytem średnia wypłata w naszym kraju była równa kwocie 4111 zł brutto, co po odliczeniu podatków i składek ZUS daje około 3000 zł netto. Znacznie rzadziej, bo tylko raz na dwa lata, GUS publikuje o wiele bardziej miarodajne i bliższe rzeczywistości dane w zakresie polskich wynagrodzeń. Raport ten uwzględnia bowiem medianę i dominantę wynagrodzenia. Mediana to statystyczna wartość, która dzieli zbiór badanych rezultatów – w tym przypadku wynagrodzeń – dokładnie na pół. 50% wyników jest od tej wartości niższa, a drugie 50% – wyższa. Dominanta to z kolei najczęściej występująca w danym zbiorze wartość, czyli w tym przypadku – najczęściej wypłacane wynagrodzenie.

Zarobki Norwegia

Okazało się, że w 2014 roku mediana wynagrodzenia w naszym kraju wynosiła 2359 zł netto miesięcznie. To oznacza, że aż 50% zatrudnionych ludzi zarabiało mniej niż wspomniana kwota, stanowiąca obecnie równowartość zaledwie ok. 550 euro. Z kolei najczęściej wypłacanym wynagrodzeniem (dominantą) w 2014 roku była kwota 1786 zł netto (415 euro). Jakby tego było mało aż 1,36 mln zatrudnionych osób otrzymywało wynagrodzenie nie wyższe od minimalnego, czyli 1237 zł netto miesięcznie (ok. 290 euro)!

 

Źródło: Struktura wynagrodzeń według zawodów (stat.gov.pl)

 

 2,341 total views,  1 views today

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*