Czy staniemy się niewolnikami za cyfrową miskę ryżu?

“Cyfrowa miska ryżu” – Wywiad Piotra Jankowskiego, głównego eksperta Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, dla tygodnika Agora. Uwaga! Banki centralne wdrażają niebezpieczny i odhumanizowany projekt cyfrowej gotówki!

 

1 Komentarz

  1. W konstrukcji CBDC nie ma znaczenia czy gotówka będzie utrzymana, czy nie będzie utrzymana i na jaką skalę. Jej obecność, czy nieobecność, nie ma znaczenia dla systemu CBDC. Krystyna Lagard o tym mówiła, że nie musi być gotówka wyeliminowana.

    Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć że przy CBDC gotówka nie będzie obiektem handlu na rynku pieniężnym, obok innych sobie substytutów pieniądza, jak jest to obecnie skonstruowane, tylko alternatywnym pieniądzem elektronicznym, w miejsce usuniętego przez bankomat pieniądza elektronicznego, z portfela użytkownika(jego konta w banku centralnym). Teraz obok gotówki, substytutami dla jednolitego pieniądza elektronicznego na rynku pieniężnym są; kredyty, obligacje, bony pieniężne i skarbowe, dewizy 5-ciu walut, czyli SDR-y, no i złoto.
    W celu uskuteczniania wymiany, w placówkach banku centralnego, będzie utrzymywany stały co do nominału kontrolowany bufor pieniędzy, złożony z sumy parkowanej gotówki i parkowanego e-pieniądza na buforowym portfelu. Takie bufory nie będą zaliczane do pieniądza obiegowego. Bufory są nieodzowne dla zapewnienia płynności wymiany e-pieniądza na gotówkę.
    Gotówkę będzie można łatwo zniesmaczać, zwiększając prowizję podczas procesu pobierania gotówki.
    Więc to co mówi Glapiński absolutnie niczego nie gwarantuje. Przyjdą wytyczne na stosowny czas, to Glapiński zmieni zdanie na rozkaz odgórny, albo zrobi to jego etatowy następca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*