
Rząd koreański rozważa wdrożenie technologii blockchain do głosowania online. Podobny system wykorzystano w USA, w Zachodniej Virginii. Stworzono mobilną platformę – Voatz, by umożliwić głosowanie żołnierzom znajdującym się poza granicami państwa. Na początku bieżącego roku również Tajlandia poinformowała o opracowaniu systemu opartego na blockchainie. Zgodnie z ówczesnym komunikatem technologia ta miałaby wesprzeć tradycyjny system głosowania.
https://youtu.be/s6ZmNsJhT60
W pierwszym Forum Demokracji Bezpośredniej udział wzięli między innymi: Mirosław Jarosz (burmistrz miasta Sobótka), prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, Piotr Jankowski i Wojciech Dobrzyński (przedstawiciele think-tanku Narodowi Instytutu Studiów Strategicznych), Paweł Grabowski (poseł ruchu Kukuz15) oraz dr Hubert Czerniak (kandydat do PE).
Podczas zgromadzenia zwrócono uwagę na niezwykle szybki rozwój nowych technologii, która napotyka na opór w sferze politycznej. Zaznaczono przy tym, iż komunikacja za pośrednictwem narzędzi tj. Internet stwarza olbrzymie szanse na postęp w kierunku demokracji bezpośredniej. Zwrócono uwagę również na fakt, że w wielu krajach należących do Unii Europejskiej, ugrupowania określane jako antysystemowe odnoszą sukcesy wyborcze. Można potraktować to jako dowód na to, iż demokracja pośrednia zaczyna popadać w kryzys.
Na Forum Demokracji Bezpośredniej wspomniano między innymi o systemie politycznym Szwajcarii, który cechuje się tym, że opiera się na vecie ludowym oraz referendach z mocą wiążącą zarówno dla parlamentu, jak i rządu. Pomimo swoich wad przynosi on wiele pożytku społeczeństwu szwajcarskiemu. Stwierdzono więc, iż Polska powinna wziąć przykład z owego kraju.
Aplikacja mobilna i-Voting
O udziale technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej opowiedział Mateusz Jarosiewicz z neOS. Podczas prezentacji uwzględnił to ,że blockchain stanowi bardzo ważne narzędzie, które może umożliwić rozwój demokracji oddolnej.
W zestawie narzędzi zwanych Cyberdemocracy znajdują się aplikacje, które wykorzystują potencjał, jaki stwarza technologia blockchain. i-Voting ma umożliwić przeprowadzenie pełnego procesu związanego z budżetem obywatelskim, począwszy od jego ogłoszenia po rozliczenie projektów. Warto podkreślić, iż zagwarantuje to zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych.
Protokół vote mix jest niewątpliwie innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym. Należy dodać, iż został on pozytywnie oceniony przez ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie (NCBR), Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT) oraz Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. Jak podaje neOS projekt ten spełnił wszystkie kryteria techniczne wdrożenia w wyborach powszechnych, a także w głosowaniach dotyczących budżetów obywatelskich.
Potencjalne korzyści
Zgodnie z komunikatem prasowym główną zaletą i-Voting jest jej funkcjonalność. Program można wykorzystać w badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów i referendum. Dodatkowo aplikację tą posłuży do tworzenia dowolnych e-usług administracji lokalnej. Za pośrednictwem i-Voting zostanie stworzona tzw. cyfrowa tożsamość, która umożliwi podpisywanie dokumentów (e-podpis lokalny).
Za pomocą aplikacji użytkownicy będą mogli wysyłać e-wnioski do urzędu, otrzymywać powiadomienia i alerty bezpieczeństwa z urzędu oraz uczestniczyć w głosowaniach organizowanych przez JST. I-Voting posłuży również jako narzędzie do zgłaszania różnego rodzaju spraw interwencyjnych. Usługa ta ma być dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i platformach stacjonarnych. Zaznaczono również, iż rozwinięta wersja systemu pozwoli na prowadzenie obrad na sesjach Rad Gmin bądź Miast za pośrednictwem laptopów, tabletów oraz smartfonów.
Społeczeństwo w Szwajcarii cechuje wysoki poziom nazwijmy to świadomości. Dzięki temu demokracja bezpośrednia ma sens. W Polsce poziom świadomości jest bardzo niski, o czym świadczą choćby wyniki ostatnich wyborów. Owszem, sytuacja się poprawia, ale moim zdaniem nasze społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe.
Kolejną barierą jest trudność w obsłudze nowych technologii. Duża część obywateli Polski do tej pory rachunki opłaca na poczcie, a przecież od lat istnieją internetowe konta bankowe. Dla wielu jest to temat nie do przeskoczenia, dlatego jeszcze parę ładnych lat upłynie zanim głosowania online staną się powszechne.
Natomiast sama technologia blockchain to przyszłość. Umożliwia zapis danych w formie pozwalającej na identyfikację cyfrowej własności. Można to wykorzystać w każdej praktycznie dziedzinie, zwłaszcza że nasz świat w coraz większym stopniu staje się dostępny przez internet.